Industria farmaceutică din România, care include în principal producători de medicamente generice, a înregistrat în primul trimestru al acestui an o scădere ușoară a producţiei, după un avans semnificativ înregistrat în 2025, arată datele oficiale consultate de 360medical.ro.
Astfel, fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice a scăzut în primul trimestru cu 0,1% față de aceeași perioadă din 2025.
În luna martie, producţia a scăzut cu 0,7% faţă de a treia lună a anului trecut.
În 2025, fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice a crescut cu 17,8% faţă de 2024, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).
Avansul de anul trecut a venit după doi ani la rând de declin al producţiei în industria farmaceutică românească. În 2024, fabricarea produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice a scăzut cu 1,8% faţă de 2023, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).




